Geoportál ČÚZK
přístup k mapovým produktům a službám resortu


Zvolte jazyk/Choose your language: Česky English



Aktuality

17.03.2026
Vyšla publikace Česká jména moří a mezinárodních území
Více
02.03.2026
Aktualizovaná data Ortofota ČR
Více
18.02.2026
Aktualizace Základních topografických map ČR
Více
17.02.2026
Aktualizace dat výškopisu ČR
Více
02.01.2026
Mapové služby upozornění
Upozorňujeme uživatele, že od 1. 2. 2026 dojde k ukončení poskytování některých mapových služeb publikovaných na doméně geoportal.cuzk.gov.cz.
Více

Archiv aktualit


Vyšla publikace Česká jména moří a mezinárodních území

17.03.2026

.
Vyšla publikace Česká jména moří a mezinárodních území
s podtitulem Seznam českých jmen oceánů, moří, jejich částí, podmořských útvarů, mořských proudů a geografických objektů v Antarktidě.
Je to 2. doplněné a upravené vydání seznamu nejdůležitějších geografických jmen z oblastí pokrytých moři a oceány a také jmen z území Antarktidy. Je to nejúplnější seznam těchto českých exonym systematicky shromážděných v jedné publikaci. Na téměř 500 stránkách najdete množství informací o endonymech v různých jazycích a o českých exonymech a rovněž exonymech ve vybraných jazycích OSN (angličtina, francouzština a ruština). Publikace obsahuje řadu tabulek, např. s překlady vybraných geografických termínů, zkrácená jména států, seznam jazyků atd. Seznam obsahuje česká standardizovaná exonyma mimo oblast jakékoliv státní svrchovanosti, užívaná exonyma i v dalších jazycích a endonyma pro pobřežní vody, více než 2 600 hlavních hesel se jmény. Obsahuje i vysvětlení původu některých uváděných jmen. Oproti minulému vydání obsahuje publikace také seznam polárních stanic v Antarktidě, vybrané termíny z planetární geografie a text o signatářích smlouvy o Antarktidě, mezi které patří i Česko. Je vhodným doplňkem dat z aplikace Jména světa.
Publikace je vydána pouze v elektronické podobě ve formátu PDF. Cena je 30 Kč, lze ji objednat v E-shopu Geoportálu ČÚZK a po zaplacení stáhnout.
.
.