Geoportál ČÚZK
přístup k mapovým produktům a službám resortu


Zvolte jazyk/Choose your language: Česky English


Otevřená data

Český úřad zeměměřický a katastrální (dále jen "ČÚZK") poskytuje od 1. 1. 2020 prostorová data spadající do kategorie otevřených dat (včetně metadat) bezplatně na základě licence Creative Commons CC BY 4.0.

Od 1. 7. 2023 navíc zveřejňuje Zeměměřický úřad údaje ZABAGED®, ortofota České republiky, státního mapového díla, databázového souboru geografického názvosloví a bodových polí bezplatně jako otevřená data na základě novely zákona č. 200/1994 Sb., o zeměměřictví a o změně a doplnění některých zákonů souvisejících s jeho zavedením.

To v praxi znamená, že resort ČÚZK poskytuje ve formě otevřených dat, bezplatně na základě jednotné licence Creative Commons CC BY 4.0, veškerá prostorová data (s výjimkou leteckých měřických snímků a archiválií), která jsou uvedena na Geoportálu ČÚZK v záložce Data.

Zde je pro každou datovou sadu připraven výběr metadatových položek "Informace o produktu", který mj. obsahuje oddíly "Distribuce" a „Stahování dat" s odkazy, které umožňují uživatelům rychlý přístup k otevřeným prostorovým datům pomocí aplikací a stahovacích služeb zveřejněných na Geoportálu ČÚZK.

ČÚZK poskytuje kromě prostorových dat i další otevřené datové sady, vždy v souladu s příslušnou Otevřenou formální normou. Veškerá otevřená data jsou evidována v Národním katalogu otevřených dat (NKOD).

Poslední aktualizace: 22.11.2023
Poslední revize:
Autor: 95